top of page

Skualen Nedir?


Uzmanlar, zeytinyağı ile

köpekbalıklarının ortak bir özelliğini ortaya çıkardı.


Doğada hastalanmayan tek canlı olan köpekbalıklarında bulunan "skualen" maddesinin zeytinyağında da bulunduğu keşfedildi.


İlk olarak, 1906 yılında Japon kimyager Mitsumaru Tsumimoto tarafından köpekbalığının karaciğerindeki skualen maddesinin insanoğluna olağanüstü fayda sağladığı keşfedildi.


Skualen maddesi o günden bugüne üzerinde durmadan araştırma yapılan bir ürün oldu ve son yıllarda yapılan araştırmalarda skualenin zeytinyağında da bulunduğu ortaya çıktı.


Skualen, normal hücreleri hasarlardan ve serbest radikallerden kaynaklanan bölünmelerden koruyan güçlü bir antioksidandır. Üst düzey lipofilik (yağda çözünme) özelliği ile vücutta biriken, başta ağır metaller olmak üzere, birçok kanserojen maddenin çözülerek dışarı atılmasını sağlıyor.


Köpekbalıklarının karaciğerinde yoğun olarak bulunan skualenin zeytinyağında da bulunması kanser önleyici bu maddeye kolayca ulaşmamızı sağlıyor.


Ancak skaulen maddesi her zeytinyağında bulunmuyor.


Birçok sağlık sorununu ortadan kaldıran ve önleyen zeytinyağının bu şifasından faydalanabilmek için üretim tekniğinin doğru şekilde ve uygun şartlar yapılması çok önemli.


Zeytinlerin erken hasat döneminde toprağa düşmeden toplanması gerekiyor. Zeytinyağı hijyenik koşullarda, hiçbir katkı maddesi kullanmadan ve bekletilmeden soğuk sıkım yöntemiyle işlenirse içindeki şifayı muhafaza ediyor.

İyi cins zeytinlerden erken hasat edilip soğuk sıkımla bekletilmeden üretilen saf zeytinyağında 100 gramda 400-450 mg skualen bulunuyor.


Sağlığınız için önemli bir adım atın ve zeytinyağını, sadece zeytinyağlılarda değil her yemekte kullanın. Hatta her güne küçük bir bardak soğuk sıkım zeytinyağı içerek başlayın. Hastalıklardan korunmak ve genç kalmak bu kadar kolay!


Bol bol zeytinyağı tüketmek için öyle çok neden var ki…


Garandere Zeytinyağının şifası sizinle olsun.


  • Bu bölümde sağlanan tüm içerik bilgi verme amaçlı olup, tıbbi öneri olarak veya doktorunuzun tavsiyesi yerine kullanılmamalıdır. Tıbbi yardım ve bilgilendirme için doktorunuza danışınız.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page