top of page

Zeytinyağı Tadımı Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 21 Tem 2022Zeytinyağının kokusu ve tadı bize kalitesi konusunda bazı ipuçları verir. İyi kalite bir sızma zeytinyağı seçerken doğru karar verebilmenin en iyi yolu ise ona tadım testi yapmaktır.


Aslında ‘zeytinyağı tadım uzmanlığı’ eğitim gerektiren ve uzun yıllar boyunca tecrübe ile pekiştirilen bir süreçtir. Burada vereceğimiz bilgilerle amacımız profesyonel zeytinyağı tadım uzmanı olmanızı sağlamak değil, sizlere sadece iyi zeytinyağı ile kötü zeytinyağı arasındaki farkı anlayabileceğiniz bir ön bilgi vermektir.


· Tadım için önce küçük bir bardağa az miktar zeytinyağı koyun (tadım yapacağınız bardak daha önce kullanılmış ise hiç koku kalmadığından emin olun). Bardağın tabanını avucunuzun içine yerleştirin ve elinizde bardağı hafifçe döndürerek el sıcaklığınızla ısıtın (bu sayede yağ ısınarak zeytinyağının gerçek aromasının açığa çıkması sağlanır). Diğer avucunuzla da bardağın ağzını kapatın.


· Zeytinyağı tadımı önce koku alma duyusu ile başlar. Bunun için bardağı hava almayacak şekilde burnunuza yaklaştırın ve derin bir soluk alarak koklayın. Kokladığınızda zeytinyağından çağla, çimen, yaprak gibi kokular hissetmelisiniz. (Bu aşamada eğer sofralık siyah zeytin, küf, metalik bir koku alırsanız zeytinyağının kusurlu olduğunu söyleyebiliriz)


· Daha sonra ağzınıza küçük bir yudum zeytinyağı alın, dilinizin üzerinde ve damakta zeytinyağını gezdirin.


· Dişlerinizi kapatın ve dudaklarınızı hafifçe aralayarak birkaç defa üst üste derin nefes alın, uçucu aromalarının buharlaşmasına imkan sağlayın (bu uygulama zeytinyağının gerçek tadını daha doğru algılamaya yardımcı olur). Bu işlem sırasında bir acılık hissi hissetmelisiniz.


· Son olarak zeytinyağını yutun. Yutulan yağın genizde karabibere benzer bir yanma hissi yaratıp yaratmadığına bakın. Hem acılık hem yakıcılık faydalı bileşiklerin göstergesi olan ve iyi bir yağda aranan özelliklerdir.


Natürel zeytinyağı herhangi bir rafinasyon işlemi olmaksızın zeytinlerden direkt olarak elde edilen natürel bir meyve suyudur.


Zeytinyağlarının natürel sızma zeytinyağı sınıfına girebilmesi için duyusal açıdan kusursuz olması gerekmektedir. Natürel zeytinyağlarının duyusal olarak temel pozitif özellikleri meyvemsilik, acılık ve yakıcılıkken; temel negatif özellikleri çamurlu tortu, küflü koku, sirkemsi tattır.
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page