top of page

Zeytinyağı Tüketmek İçin Kanıtlanmış 14 Harika Neden

Güncelleme tarihi: 27 May 2021Natürel Zeytinyağı, dünyanın en faydalı besinlerinin başında gelir. Bedene ve ruha verdiği enerji sayesinde antik çağlardan beri vazgeçilemeyen, %100 doğal meyve suyu zeytinyağının faydaları sınırsız olsa da onlardan bazılarını sizler için derledik.


1. Zeytinyağı %100 Doğal Meyve Suyudur.

Zeytinyağı, zeytin meyvesinin sıkılmasında elde edilen; elde edildiği gibi direkt ve doğal olarak tüketilen tek yağdır.


2. Zeytinyağı hamilelik ve çocukluk döneminde tüketilebilir.

Anne sütünde bulunan E vitamini ve oleik asit zeytinyağında da bulunmaktadır. Bu içeriği ile zeytinyağı anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin gelişimini desteklemekte, hamile ve emziren annelere özellikle yarar sağlamaktadır. Çocuk beslenmesinde yağlar yaşamsal bir rol oymaktadır.


3. Zeytinyağı bazı kanser tiplerinin gelişmesini engeller.

Başlıca beslenme kaynağının zeytinyağı olduğu beslenme şekli, kanser olma olasılığını büyük oranda azaltır. Zeytinyağının düzenli tüketilmesi, kolon, prostat, deri ve göğüs kanseri gibi kanser tiplerinin gelişmesini engeller.


4. Zeytinyağı doğal cilt canlandırıcıdır.

Zeytinyağı, E vitamini bakımından zengindir. 100 gram natürel sızma zeytinyağı, günlük önerilen E vitamini ihtiyacımızın yaklaşık %70'ni karşılar. E vitamini güçlü bir antioksidandır ve zararlı radikallere karşı hücre zarlarını koruyarak cilt bütünlüğünün sağlanmasına yardımcı olur. İçerdiği E vitamini ve antioksidanlar ile nemlendirici, besleyici ve canlandırıcı bir etkiye sahiptir.


5. Zeytinyağının içerisinde yüksek miktarda Oleik Asit bulunur.

Zeytinyağı, tekli doymamış yağ asitlerinden oleik asit miktarının yüksek olması nedeniyle en sağlıklı yağdır. Araştırmalar, zeytinyağının kolesterolün kontrol edilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.


6. Zeytinyağı mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

Zeytinyağının içinde bulunan yüksek seviyedeki oleik asit, polifenoller ve vitaminler beyin hücrelerimizin koruyucusudur ve Alzheimer gibi hastalıkların gelişimini önler.


7. Zeytinyağı kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Zeytinyağı, Omega-3 yönünden de zengindir. Tıpkı tekli doymamış yağların kalp sağlığını koruduğu gibi Omega-3'de kalp ve damar sağlığını korur, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.


8. Zeytinyağı en doğal iltihap önleyicidir.

Natürel sızma zeytinyağının içinde bulunan polifoneller iltihap önleyici etkiye sahiptir.


9. Zeytinyağı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zeytinyağı mikroorganizma, bakteriler ve virüslerden gelen dış saldırılara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.


10. Zeytinyağı kolesterolü azaltır.

Kolesterol, hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan yağlı bir maddedir. Yüksek miktarda hayvansal yağ içeren yemek alışkanlıkları, kalp-damar hastalıklarının başlıca risk faktörlerinden biri olan kandaki kolesterol oranını yükseltir. Zeytinyağı tüketimi; LDL kötü kolesterolü azaltır, HDL iyi kolesterol seviyesini değiştirmez, hatta yükseltebilir ve kan basıncını kontrol eder.


11. Zeytinyağı en iyi sindirim düzenleyicidir.

Doğal ve kaliteli bir zeytinyağı, insan metabolizması ve dolayısıyla sindirim sistemini düzene sokmak konusunda oldukça başarılıdır. Zeytinyağı tüketimi, yemeğin ve mide sıvılarının mideden yemek borusuna geçiş (reflü) riskini azaltır. Zeytinyağının midede hazmedilmesi ve bağırsak içinde emilimi kolaydır.


12. Zeytinyağı minerallerin emilimini destekler.

Zeytinyağı, içerdiği A, D, E ve K gibi birçok vitaminler sayesinde kalsiyum, fosfor, magnezyum ve çinko gibi minerallerin emilimini teşvik eder. Minerallerin ve özellikle kalsiyumun emilmesi, kemiklerimizin sağlıklı kalmasını sağlar. Bu nedenle zeytinyağı tüketimi, çocukluk dönemi boyunca kemik gelişimi için faydalıdır ve yaşlılık döneminde kalsiyum kaybını önlemeye yardımcı olur.


13. Zeytinyağı kan şekeri kontrolünü sağlar.

Zeytinyağı bakımından zengin bir beslenme şekli şeker hastalığının tedavisinde sadece iyi bir alternatif değildir, hastalığın başlamasını önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olur. Zeytinyağı tüketimi; kan şekeri kontrolünü sağlar, insülin direncini ve onun olası zararlı etkilerini engeller.


14. Zeytinyağı kilo vermenize yardımcı olur.

Zeytinyağı tek başına zayıflatmaz. Ancak sabah aç karnına zeytinyağı içmek metabolizmayı hızlandırarak kilo verdirmeye yardımcı olur.

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page