top of page

Tıp Bilimi ve Zeytinyağı


Tıp bilimi sembolündeki çift yılanlı asaya baktığımızda görmüş olduğumuz asanın zeytin dalı olduğu rivayet edilir. Sembolde zeytin ağacı, sağlığın ve sağlamlığın göstergesi olarak sembolize edilmiştir.


Burada zeytin ağacının seçilmesi tesadüf değildir. Çünkü zeytin ağacı insanlığa sunduklarıyla tam bir şifa kaynağıdır.


Her şeyden önce meyvesinden elde edilen zeytinyağı dünyanın en sağlıklı yağları arasında en üst sıralarda yer almaktadır.


Taşıdığı eşsiz antioksidan madde kapasitesi, polifenol değeri ve içerdiği A, D, E, K vitaminleri ile zeytinyağı vücudumuz için olmazsa olmaz bir besin kaynağıdır.


Zeytinyağı bu özellikleri ile uluslararası tıp bilimi otoritelerince fonksiyonel gıda olarak adlandırılmaktadır.


Fonksiyonel gıdalar kısaca; temel beslenmenin ötesinde vücut için faydaları olan, belirli hastalıkların önlenmesinde ve hastalığa yakalanma riskinin azaltılmasında rol oynayan yani sağlığa fayda sağlayan gıdalar olarak tanımlanmaktadır.


Tarihi neredeyse insanlık tarihi dönemlerine dayanan zeytin ağacının armağanı olan zeytinyağı yüzyıllar öncesinden bugüne alternatif tıp alanında da kullanılmıştır.


Antik Çağda zeytinyağı mideyi güçlendiren ve iştah açan sıvı bir ilaç olarak biliniyordu. Antik dönem tıbbına bakıldığında zeytinyağının merhem gibi ilaçların hazırlanmasında da kullanıldığı görülmüştür.


Tüm dünyada tıp biliminin kurucusu sayılan, Tıbbın Babası olarak anılan Hipokrat bile zeytinyağının şifasını insanlığa önermiştir.


Bugün, kalp hastalıklarına, felce ve hatta kansere karşı koruyucu etkilere sahip olan ve genel sağlığı iyileştiren bir diyet modeli olarak önerilen Akdeniz Diyeti de zeytinyağı kullanımının en yoğun olduğu diyettir.


Zeytinyağında şifalı madde deyince akla ilk gelen ise içeriğindeki polifenollerdir. Bunlar aslında bitkilerin kendilerini oksidasyondan ve zararlı böceklerden korumak için savunma mekanizması olarak ürettikleri bir takım acı maddeler olarak tanımlanabilir. Kaliteli ve taze zeytinyağındaki acılık bu polifenollerden kaynaklanmaktadır.


Zeytinyağını şifa niyetine kullanmak isteyenler için önerimiz çok net: Yüksek polifenollü, natürel, soğuk sıkım, sızma zeytinyağı. Çünkü zeytinyağının verebileceği tüm sağlık faydalarına ancak bu kalitede ulaşmak mümkündür. Geleneksel yöntemlerle çok az miktarda elde edilebilen bu kalitede zeytinyağına şifa denmesi boşuna değildir.


Garandere Zeytinyağının şifası sizinle olsun.


Ürünlerimizi incelemek için tıklayınız.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page