top of page

Butik Zeytinyağı Nedir?


Yapılan araştırmalara göre pandemi döneminde göre gözle görülür bir artışla tüketiciler sağlıklı yaşam için organik beslenmeye ve doğal ürünlere yöneldi. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu ‘organik ürün’ adı altında satılan ama aslında sağlıksız olan gıdalardan uzak durmaya özen gösterilmesi gerektiğidir.


Halk arasında, ‘kırsaldan alınan her ürün doğaldır’ gibi bir yanılgının olması gibi dev firmaların market raflarında sattıkları ürünlerin de ‘mükemmel’ olduğu konusunda büyük bir ‘yanılgı’ var.


En çok karşılaştığımız yanılsamalardan birisi ise tatil dönüşü bir Ege kasabasından geçerken yol kenarında markasız, plastik ambalajlarda satılan zeytinyağının daha doğal olduğu yanılgısı. Her ne kadar birinci elden alınıyor olsa da üretim süreci ve üretildiği tarih belli olmayan, plastik ambalajlarda sağlıksız muhafaza edilen zeytinyağından kalite beklemek doğru olmaz.


Peki, market raflarında satılan ürünler?


Endüstriyel tarım, verimliliği en yüksek noktaya ulaştırmak üzere emek ve teknolojiyi en üst sınırda kullanarak, en kısa vadede kârı hedefleyen ekonomik bir girişimdir. Hızlı, yüksek kapasitede ve binlerce sayıda üretilen tarımsal ürünler fabrikasyon sürecinde doğallığını yitirebilmektedir.


Fabrikalarda üretilen zeytinyağının üretim süreci ve yüksek kapasitede ürün çıkışı zeytinyağının kalitesini belirler. Soğuk sıkım yöntemi ise yüksek kapasitede üretim yapan fabrikalar için uygun değildir. Hasat sonrası bekleme süresi ve nakliye koşulları bile lezzet standardını derinden etkileyen onlarca faktörden sadece biridir.


Zeytinyağında Butik Kavramı Nedir?


Butik zeytinyağı yoğun emek sonucunda sınırlı sayıda üretilen üretimlerdir. Bu nedenle butik zeytinyağı üreten firmalar size sunabilecekleri en iyi zeytinyağını üretmek için çalışırlar.


Butik üretimler marka olarak pazara çıkmışlarsa, yasal işlemler mutlaka yapılmış, ürünleri kayıt altında, Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı denetiminde olduğu unutulmamalıdır.


İyi zeytinyağının peşinden gitmeye karar verdiyseniz önerimiz; satın alacağınız zeytinyağının üretim sürecini ve yasal belgelerini incelemeniz olacaktır.


Zeytinyağı seçerken polifenol değeri yüksek, erken hasat ve soğuk sıkım özelliğini arayın. Zeytinyağını mucize besin yapan onun sağlığa faydalı bileşenleri yani ‘polifenol’ içeriğidir. Polifenol değerini ise zeytinyağının üretim süreci belirler.


Seçimleriniz sizi var eder. Sağlıklı ve doğru olanı seçmeniz kendiniz ve sevdikleriniz için yaptığınız bir yatırımdır.


Yüksek polifenollü zeytinyağı sizin ve sevdikleriniz için şifa kaynağıdır. Siz de düzenli olarak zeytinyağı tüketerek kendinize ve sevdiklerinize bir iyilik yapabilirsiniz.


Garandere Zeytinyağının şifası sizinle olsun.


Ürünlerimizi incelemek için tıklayınız: https://www.garandere.com/urunlerimiz

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page